دراک

دراک نام کوهي است، تصادفي من در کنارش بزرگ شدم.. اينجا دست‌نوشته‌هاي نامربوطم را مي‌گذارم

شعور کيهاني

جامعه ايران درست است که جامعه‌اي در حال گذار است اما به شدت جامعه‌ايست که از ديدگاه جامعه شناسي " جامعه پدر سالار" يا “paternalism” ناميده ميشود. جامعه پدر سالار به دنبال الگوها و سرمشق ها و فراميني است که "پدر" يا "والد" يا "او" برايش صادر مي کند. جامعه پدر سالار از منظر تفکر، عقيده و روش جامعه‌اي "رعيت" است که به دنبال "ارباب" مي‌گردد. جامعه‌اي که از فرامين آمده از بالا تقريبا بدون فکر تبعيت مي‌کند اين جامعه "آلودگي والد به بالغ" دارد و نظريات والد فرهنگي خودش را تفکر منطقي خويش و بالغانه مي بيند.

جامعه امروز ايران احتمالا به دليل رفتارهاي حاکمان از" دين- تفکر" مسلط نسل‌هاي قبلش فاصله گرفته و آن‌ها را برنمي‌تابد. اما به خاطر ماهيت پدر سالارانه‌اش به دنبال والدي جايگزين مي‌گردد. نبود والدي جايگزين، جامعه‌اي پدرسالار را به شدت مضطرب، پراسترس و نيز تا حدود زيادي افسارگسيخته مي‌کند و جامعه در ضميرش به دنبال والد جايگزين مي‌گردد تا آرامش درست يا کاذب را به او بازگرداند.

اولين آلترناتيو اين والد از دست رفته – دين رسمي و مسلط حاکم بر جامعه- در جامعه‌اي که هنوز مسائلش را با پدرسالاري حل و فصل نکرده‌است، همان دين است که به صور گوناگون ديگري رنگ عوض کرده باشد که عرفان، به معناي خاص صوفيگري يا شبه صوفيگري يکي از آن‌هاست و مشخصه اش شبکه شعور کيهاني، يا انرژي کيهاني است که اين روزها در افرادي از طبقه متوسط جامعه در حال خودنمائيست.

حتي اگر صور ديگري از دين نباشد، ماهيت، مغز و شيرازه همان است که بود: " paternalism"

تنها در پوسته و ظاهر است که متفاوت است.

ماهيت تفکر انسان‌ها در يک جامعه پيشرفته – از منظر تئوريک- را علم ميسازد. علم درست است که ماهيتي شهودي دارد و به صورت کلاسيک آن در جوامع پديده‌اي به نسبت نوظهور است، اما علم کلاسيک ريشه‌اش در فلسفه است به اضافه منطق و شهود.

تفکر منطقي مبتني بر علم، تفکري والدگريز و آزادي محور است. جامعه‌ داراي تفکر و منطق است و معيار پذيرفتن روش‌ها و قواعد وقوانين در آن جامعه نه والد بالاي سر که بالغ تک تک انسان‌هاست. پدرسالاري از آن رو که تحديد کننده تفکر بالغ فرديست از بين برنده‌ي آزاديست. جامعه‌اي که مي‌خواهد آزاد باشد و آزادي را تجربه کند بايد اول تکليفش را با والدهاي غير منطقي يک جامعه پدر سالار روشن کند.

Advertisements

۱ دیدگاه»

  آرش.س wrote @

پدر سالاری یا به عبارت دیگر مردسالاری پدیده جدیدی نیست و سن وسالی به قدمت انسان دارد و کما کان با انسانها ست، بطوریکه حتی در جوامع پیشرفته شرقی و غربی نیز با شدت متفاوت دیده می شود.در جامعه ای بسیار آزاد و پیشرفته مانند ژاپن با شدتی بیشتر از ایران وجود دارد و در غرب نیز با شدتی کمتر از ایران دیده می شود بطوریکه همین آلترناتیوهای ذکر شده نیز (شبکه شعور کیهانی ، انرژی کیهانی و …) در غرب شکل گرفته اند و وارد کشورهای دیگر شده اند.
اما این نکته نیز که اصولا حرکت انسان به سوی معنویت ناشی از همین تفکر است می تواند صحیح باشد. انسان همچنان موجودی نابالغ و کودک صفت است فروید می گوید: خداجویی ناشی از عقده پدر جویی انسانهای کودک صفت است.

حال می رسیم به محل تلاقی این پدر سالاری با آزادی: به عقیده من ارتباطی بین پدر سالاری و آزادی تا بدین حد که این دو را لازم و ملزوم یکدیگر کند وجود ندارد همانطور که این ارتباط بین آزادی و منطق وجود ندارد، شاید بهتر است بگویم همه مردم دنیا یک مدل از آزادی را نیاز ندارند.

در جامعه ای مانند چین علم و فلسفه وجود دارد، تکنولوژی به حد اعلا رسیده است و سطح زندگی مردم روز به روز رو به افزایش است، اما آزادی وجو ندارد.

در کشوری مانند قطر یا امارات آزادی وجود ندارد؛ علم وجود ندارد ؛ منطق وجود ندارد؛ اما مردم در رفاهی زندگی می کنند که مردم امریکا به خواب هم نمی بینند. همه آنها به شدت احساس آزادی و خرسندی نسبت به وضعیت خویش را دارند.

با چند مثال دیگر مشخص می شود آزادی نسخه ای پیچیده شده ندارد.

فراتر از آن بگویم ، جامعه امروز ایران – منهای قشر خاصی از شهرهای بزرگ کشور – اصلا به دنبال آزادی نیست.

با بررسی هرچه بیشتر کشورها و مردمان آنها یک چیز مشخص می شود و آن اینکه راه سعادت مردم لیبرالیسم است نه آزادی و دموکراسی.در پناه یک نظام لیبرال مردم می توانند آسوده و ِآنطور که می خواهند زندگی کنند فارغ از سیستم حکومتی. یعنی سیستم لیبرال برای مردم آزادی خواه آزادی می آورد، برای مردم اهل تفکر ، تفکر ،برای مردم رفاه طلب ، رفاه و ….


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: