دراک

دراک نام کوهي است، تصادفي من در کنارش بزرگ شدم.. اينجا دست‌نوشته‌هاي نامربوطم را مي‌گذارم

2-ماري جوانا

پيش نوشت:

پس از صحبت با عزيزي درباره مواد مخدر و سبک و سنگين بودن آن‌ها تصميم گرفتم چند پست از منابع کاملا معتبر و علمي که در انتها مي‌اورم تحقيق و جمع‌آوري کرده و اينجا بگذارم.

تاريخچه

ماري‌جوانا فراورده برگ‌هاي گياه شاهدانه است. البته معلوم نيست كه اين گياه از كجا سرچشمه گرفته است، ولي احتمالاً محل اوليه آن را جايي در آسياي مركزي مي‌دانند. مصرف گياه شاهدانه در جوامع انساني به زمان‌هاي بسيار قديم باز مي‌گردد. اين گياه به‌عنوان يك گياه شادي‌آور در حدود 6000 سال قبل در چين مصرف مي‌شده است. در باختر زمين، گياه شاهدانه را به‌خاطر خواص دارويي پرورش مي‌دادند و از الياف آن براي ساختن طناب استفاده مي‌كردند. در قرن نوزدهم، پزشكان اروپايي اين گياه را براي تحريك اشتها، كاهش تشنج و درمان بيماري‌هايي چون ميگرن، آسم و قاعدگي دردناك سودمند مي‌دانستند. شواهد تاريخي نشان مي‌دهد كه كارگران مكزيكي در آمريكا در اوايل قرن بيستم ماري‌جوانا را به‌صورت تفريحي مصرف مي‌كرده‌اند.

ماري‌جوانا چيست؟

ماري‌جوانا بيشتر از قسمت‌هاي فوقاني برگ‌ها، گل و تخمك‌هاي شكفته شده بوته شاهدانه جنس ماده كه بريده و خشك شده است، تهيه مي‌شود. عنصر روان‌گردان موجود در گياه شاهدانه دلتا ـ 9 ـ تتراهيدروكانابينول (THC است كه در رزين شاهدانه متمركز است. تمركز اين ماده در فراوده‌هاي مختلف اين گياه فرق مي‌كند (اين تمركز از 5/0 تا 11 درصد در نوسان است). در حقيقت ماري‌جوانا فراورده برگ‌ها و غنچه‌هاست و در رنگ‌هاي سبز متمايل به خاكستري و قهوه‌اي وجود دارد.

نحوه مصرف

ماري‌جوانا داراي بوي بسيار تندي است. چون ماري‌جوانا بسيار زبر است، براي پيچيدن آن از چندين دور كاغذهاي سفيد يا قهوه‌اي رنگ به نام ريفر استفاده مي‌شود و معمولاً به‌صورت دسته‌جمعي در محل‌هايي به نام «تي‌پاد» آن را تدخين مي‌كنند. اين سيگار به كندي مي‌سوزد و خيلي زود خاموش مي‌شود؛ به‌همين دليل معتادان با پك‌هاي سريع و دسته‌جمعي مانع خاموش شدن آن مي‌شوند و حتي براي استفاده كامل‌تر از اين سيگار، مصرف آن در اماكن سربسته صورت مي‌گيرد. برخي از افراد ماري‌جوانا را از طريق دهان مصرف مي‌كنند، به اين صورت كه آن را در شيريني‌جات يا كيك‌هاي شكلاتي مي‌پزند و ميل مي‌كنند.

علائم مصرف

در صورت كشيدن ماري‌جوانا آثار روان‌گردان اين دارو بعداز چند دقيقه آغاز مي‌شود و پس از سي دقيقه به اوج خود مي‌رسد. اگر ماري‌جوانا از راه دهان مصرف شود بدليل كند بودن جذب معدي ـ روده‌اي، تا 3-2 ساعت آثار اين دارو احساس نخواهد شد. اثر ماري‌جوانا به‌صورت كشيدني 2 تا 4 ساعت و در موارد خوردني 5 الي 12 ساعت به‌طول مي‌انجامد. THC موجود در ماري‌جوانا در چربي بدن حل شده و در آن ذخيره مي‌شود. به همين دليل THC حتي يك ماه پس از مصرف نيز در بدن باقي مي‌ماند.

ماري‌جوانا در عين حال كه موجب سرخوشي مي‌شود، هوشياري و خودآگاهي فرد را برهم زده و او را دچار تحريف ادراك، عدم هماهنگي و توازن، افزايش ضربان قلب، تنفس و گيجي مي‌كند. بعداز مصرف ماري‌جوانا مصرف كننده ممكن است از هم پاشيدگي زودگذري را نشان دهد. آن‌ها توانايي نگهداري اطلاعات را براي منظوري خاص از دست مي‌دهند. معمولاً زماني كه ماري‌جوانا در معاشرت با ديگران مصرف مي‌شود، افراد تمايل به پرحرفي و خنده‌هاي بيش از حد پيدا مي‌كنند و اين آثار تا چندين ساعت پايدار مي‌ماند. بعداز مصرف مقادير بسيار زياد THC، توهمات و احساسات پارانويا نيز در فرد ظاهر مي‌شود.

عوارض مصرف

معمولاً در مصرف كنندگان مزمن و مديد ماري‌جوانا عوارض بسياري پديد مي‌آيد كه از جمله آن‌ها مي‌توان به تحريف ادراك حسي، اختلال در درك زمان و مكان، افزايش حساسيت به صدا، افزايش تلقين‌پذيري، درك عميق‌تر از معاني اشياء، احساس قدرت بيش از حد، شوريدگي يا اغتشاش فكري اشاره كرد.

سرگرداني و توهمات از اثرات و خطرات عمده مصرف اين ماده است. معمولاً ميزان اختلالات عصبي و شخصيتي در افرادي كه مصرف ماري‌جوانا در آن‌ها بسيار بالاست بيش از افراد عادي است.

وابستگي، تحمل و ترك

تحمل نسبت به برخي از آثار ماري‌جوانا روي مي‌دهد و براي ايجاد اين تحمل مصرف مزمن ماري‌جوانا ضروري است. معمولاً نسبت به تأثير ماري‌جوانا بر ضربان قلب، آثار ذهني و آثار مخرب آن بر عملكردهاي شناختي و حركتي تحمل ايجاد مي‌شود.

با اين حال پس از توقف ناگهاني مصرف مزمن THC، نشانه‌هاي ترك چون تحريك‌پذيري، بيقراري، كاهش وزن، بي‌خوابي، رعشه و افزايش حرارت بدن اتفاق مي‌افتد. ماري‌جوانا وابستگي رواني نسبتاً خفيفي را نيز به دنبال دارد.

نكات

● اسامي خياباني رايج ماري‌جوانا (ماري‌جوان) Mary Jane ، (ويد) weed، (پوت) pot، (پاترس گراس) Potherbs Grass است.

● THC يكي از عناصر فعال در گياه شاهدانه است. اين ماده يك ماده قوي توهم‌زاست و اثرات شيميايي آن شباهت‌هايي به LSD دارد. اين اثرات عبارتند از تغيير در رفتار، اختلال در حس زمان و حواس بينايي، شنوايي و از خودبي‌خود شدن. با اين وجود شواهدي وجود دارد كه نشان مي‌دهد احتمالاً اين دو دارو از طريق مكانيسم‌هاي بيوشيميايي مختلفي عمل مي‌كنند و اثرات آن‌ها بر عملكردهاي مغزي متفاوت است. THC به ندرت در خيابان قابل دسترسي و خريد و فروش است و آنچه كه به‌عنوان THC فروخته مي‌شود، معمولاً PCP يا LSD است.

● ماري‌جوانا را دروازه ورود به مواد اعتيادآور قوي مي‌دانند.

● ماري‌جوانا علاوه بر يك ماده اعتيادآور سبك، يك ماده توهم‌زا نيز به حساب مي‌آيد.

● فرد جواني كه كشيدن ماري‌جوانا را به‌طور منظم شروع ‌كند، تغييرات چشم‌گيري در سبك زندگي، شخصيت و اهداف خود ايجاد خواهد كرد.

● استفاده از ماري‌جوانا با آغاز اسكيزوفرني و حملات پانيك در تعداد زيادي از افراد مرتبط است. درباره اينكه آيا ماري‌جوانا علت اين دو اختلال ذهني است يا نه، هنوز سؤالات بسياري بي پاسخ مانده‌اند. براي مثال، افرادي كه به اسكيزوفرني و حملات پانيك مستعد هستند، ممكن است جزء گروهي باشند كه ماري‌جوانا مصرف مي‌كنند.

● ماري‌جوانا به خاطر وجود گيرنده‌هاي زياد تتراهيدروكانابينول در يك قسمت از مغز به نام هيپوكامپ مي‌تواند عملكرد حافظه را كاهش دهد. هيپوكامپ از قديم به عنوان «مركز حافظه مغز» شناخته شده است.

● ● ماري‌جوانا در زبان عاميانه: بلانت: سيگارهاي توخالي كه آن را با ماري‌جوانا پر كرده و بسته‌بندي مي‌كنند. كولاس: جوانه گياه كانابيس كه به‌خاطر دارا بودن THC بيشتر، به مصرف مي‌رسد. حشيش: صمغ گياه كانابيس است، زماني كه آن را از عناصر گياهي جدا مي‌كنند.

● اثرات ماري‌جوانا در انسان‌ها از شخصي به شخص ديگر تغيير مي‌كند.اول به‌خاطر انتظار و پيش‌بيني مصرف كننده (set) و دوم محيطي كه ماده در آن مصرف مي‌شود (setting).

سوالات رايج درباره ماري‌جوانا

D آيا استفاده از يكي از مواد مثل ماري‌جوانا به استفاده از مواد ديگري مثل هروئين، آمفتامين يا كوكائين منجر مي‌شود؟ برخي از مطالعات نشان مي‌دهند كه اين مسأله حتي در حيوانات هم اتفاق مي‌افتد، اما اندازه‌گيري آن در انسان‌ها كار مشكلي است. البته سؤالات بسياري در اين زمينه وجود دارد كه هنوز پاسخي براي آن‌ها يافت نشده است: آيا افرادي كه ماري‌جوانا مصرف مي كنند، به‌خاطر تأثير آن در مغز به سمت استفاده از هروئين كشيده مي‌شوند؟ يا آنكه افرادي كه ماري‌جوانا مصرف مي‌كنند رفتارهاي پرخطر بيشتري دارند كه آن‌ها را به‌سمت مواد قوي‌تر سوق مي‌دهد؟ بايد مدت زماني سپري شود تا جنبه‌هاي علّي و اثري اين سؤالات از يكديگر تفكيك داده شود.

D ماري‌جوانا blunt چيست؟ بلانت يك نام خياباني براي ماري‌جوانا و سيگار تنباكو است. اين اصطلاح كه از نام فيليپ‌‌بلانت به‌دست آمده، نوعي سيگار است كه با مخلوطي از ماري‌جوانا و تنباكو مصرف مي‌شود.بلانت سلطنتي به عنوان سيگار طعم دار معطربا طعم سيب ترش،شكلات ، هندوانه، گيلاس سياه و كنياك در بازار موجود است. از آنجائيكه بلانت مي‌تواند مصرف‌كنندگان جوان تنباكو و ماري‌جوانا را جذب كند امروزه بسياري از فروشندگان در صدد تلاش براي توليد اين محصول هستند.

D ‌Weed چيست؟ Weed يكي از نام‌هاي خياباني براي ماري‌جوانا است. مواد مورد سوءمصرف، نام‌هاي خياباني زيادي دارند و مصرف‌‌كنندگان هر روز بر شمار آن مي‌افزايند. همچنين كشورهاي مختلف نام‌هاي متفاوتي براي مواد دارند. براي مثال متا‌آمفتامين قابل تدخين در آمريكا ICE يا يخ ناميده مي‌شود، در صورتي كه در نيوزيلند داروهاي مشابه تنها با P شناخته مي‌شوند.

D خبر بد؟ ماري‌جوانا هم اعتيادآور است.


Advertisements

41 دیدگاه»

  بامداد wrote @

سلام دراک جان. من لینک وبلاگت رو به وبلاگ خودم اضافه کردم. نوشته هات در مورد مواد مخدر جالب هستن. ممنون که به وبلاگم سر زدی.

  paniz wrote @

kheali matlabat khob bood man mikhastaam bedoonam ke fahmiidaaam hame chiiiz dar moredesh doroost bood

  Maryam wrote @

Marijuana zarar hash ziade?

  ميعاد wrote @

براي كنفرانسم توپه
دمت گرم

  payam wrote @

marijuana درصد بسیار کمی اعتیاد آوره و هم اکنون در بسیاری از کشور ها به صورت آزاد به فروش می رسه(در بسته های سبز رنگ سیگارmarlboro)

تصویر: http://www.mashada.com/photos/data/500/Marlboro.jpg

  payam wrote @

تحقیقات نشان می‌دهد که اثرات سوء مصرف حشیش به خصوص در بین جوانان و بزرگسالان حتمی است از جمله: از دست دادن انگیزه و علایق، آسیب به حافظه و تمرکز فکر، عدم قابلیت رانندگی، کاهش قوای دفاعی بدن در برابر عفونتها و بیماریها، گیجی و سردرگمی، فقدان انرژی و… در اثر استفاده مرتب و مداوم حشیش پیش می‌آید.

  sogol wrote @

1soal dashtam onam ineke be vasileye azmayesh khone makhsos malom mishe to azmayesh ya har azmayeshi?

  امیر wrote @

سلام.خسته نباشی.دوست گرامی من از مطالبت با ذکر نام استفاده کردم.اشکال که نداره؟دوست داشتی یه سر بهم بزن و نظر بده.مطالبتم یکن.منتظرتم.بای

  ناشناس wrote @

تركيبات شيشه را لطفأ بنويسيد آياحقيقت دارد اسيدbatrei dar tarkibat_ice _vojud)darad

  parsa wrote @

tnx for your good information

  مرتضی wrote @

سلام و از اطلاعات ممنونم وهمه چیز و کامل نگفتی.البته امیدوارم که انسان انتقاد پذیری باشی. اما باید اینو بدونی که مصرف مارج و دراگ اصلا بد نیست بلکه باعث میشه که درک بهتری از زندگی و جهان داشته باشیم که خیلی سر سری ازش میگزریم ، فقط نباید افراط کرد.متشکرم

  هادی wrote @

درباره نور جیزک و تم جیزک هم بنویسید

  حسن wrote @

همون سيگاريه؟

  masoud h wrote @

merci az etelaati ke dadi

  purple haze wrote @

واسه کسایی که موسیقی کار میکنن خیلی جواب میده

  سبز wrote @

سلام
ممنون از مطلب مفید..
اما چیزی که من خیلی گشتم و پیدا نکردم …. رو اگه بگی ممنون میشم :
من 23 ساله هستم ..
با توجه به قد من 170 سانت خیلی لاغر هستم 45 کیلو گرم وزن دارم
میخواهم واسه یک بار (فقط یک بار ) ماری رو تجربه کنم
فک میکنی چه اتفاقی واسم بیفته؟
زنده میمونم؟

  hell.hammer wrote @

man ba maryjuana zendegi mikonam( hashish) 23 salame ahle hich madeye mokhaderi nistam hatta sigar vali hash mizanam hafteyi 1 bar.fogholadast.darke adamo shadid mibare bala..faghat heyf ke hafezaro kharab mikone ….

  سینا wrote @

یه سوال عوارض استنشاق ماری جوانا در فضای بسته بدون اینکه مصرف کرده باشی چیه؟ یعنی کس دیگه ای جلوی من کشیده و من فقط استنشاق کردم. مسمومیت داره؟ اگه داره علایمش چیه؟ ممکنه بار چند بار در معرض اون قرار گرفتن آدم معتاد بشه/

  mani wrote @

mary jan iS GOD

  s wrote @

kheyli khoobe

  amir wrote @

harki bege mary jane bade khare

  مهيار wrote @

سلام وب جالبي داري !

ممنون از اطلاعاتت.

ماري جوآنا واقعا لذت بخشه . با مصرفش ميتوني تو به بازه زماني زندگي رو
درك كني و نه براي آينده و گذشته بلكه در حال زندگي كني !!! و طعم تمام
لحظات رو بچشي.
اما لازمه بدونيم كه اين خوشي چند ساعته افسردگي بعدي رو بدنبال داره
چون روز ها و ساعت هاي طولاني در زندگي بدون ماري جوآنا بي معني
ميشن و اين راز اعتياد آور بودن ماري جوآناست
كسي كه اونو تجربه كنه چيزي از زندگي رو تجربه كرده كه بدون اون روزهاش
سرو و بي مصرف ميشن!!!!

واسه همين توصيه به دوستاني كه مصرف نكردن …….
دنبالش نباشين چون زياد دونستن و از همه چيز مطلع شده هميشه خوب
نيست!!!!

خوشحال ميشم به وبم سر بزني

  مهرخ wrote @

سلام خیلی مطالب کامل و خوب

کاش میشد راهنمایی هم بکنی که چه طوری فردی که معتاد به مارجوانا هستو ترکش بدیم

سوال::خطر داره؟

  حميد wrote @

باعث ميشه كه ادم تنبل و بي تفاوت بشه بسبت به مشكلاتش من جندين ساله كه دارم مصرف ميكنم و فقط ميخواستم يك بار امتحان كنم

  حميد بايه wrote @

باعث ميشه كه ادم تنبل و بي تفاوت بشه بسبت به مشكلاتش من جندين ساله كه دارم مصرف ميكنم و فقط ميخواستم يك بار امتحان كنم

  sina wrote @

man 9 sal weed mikesham va 3 mahe tark kardam,dugam zadam,seed xtc thc cocine,too matalebet ezafe kon ke saratane beize yeki az avareze masrafe thc mibashad,sina

  نیلوفر wrote @

سلام من یه نفرو میشناسم که ماریجوانا مصرف میکنه چی کار کنم که ترک کنه.کمکم کنید نمیخوام بدبخت بشه.تورو خدا.نمی خوام از دست بره.
ترک کردنش خیلی سخته؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  مامک wrote @

age baradare 19 saleye adam be adam zang bezane bege man daram marijoana bekesham taze shuru kardam chi kar bayad kard?

  white weedo wrote @

man az avale dabirestan too tahran weed zadam alanam 22 salame pashimun nistam chon kheili hal kardam bahash yani in mani ro ke migan raftim faza ro tajrobe kardam vaghti 1 hafte nemizanam zamin baram gharibast bade masraf ham ranandegi mikonam music goosh midam roozi 4/5 ta rol mikonam mizanam AMA AGE TA HALA TESTESH NAKARDID BE HARFE MAN GOOSH KONID VA FARAMOOSH KONID KE IN THC RO VAREDE BADANETOON KONID.chon ba inke koli hal mide ama baes mishe kheili tanbal beshid va donbale kheili karaye dige narid mesle varzesho darso marso ina.behtarin weed ham white weedoe ke man tokhmesho kashtamo………CU

  reza wrote @

kheyli ba matlabet hall kardam refigh,man shakhsan masraf konandash bodam ama pishnahad mikonam test nazanin ke dg zendegi va3atun bi mani mishe ….har rooz kesel mishido 1000 kofte dg…hame ino midunan ke adami ke ahle dode hamishe saresh paiine …sigaro nemigam.dar kol ye mafhome dgeiiro az zendegi be adam mide…chizaiiro hess mikoni ke hich kass hess nemikone
mamnun az matalebet:X

  ش wrote @

من چند بار مصرف کردم اصلا اعتیاد اور نیست چون الان 4 ساله که رنگش رو ندیدم
و اجساس خوبی داره
اداک آدم رو از مجیط اطرافش بالا می بره
توهمش هم اون قدر قوی نیست یعنی اصلا توهمی در کار نیست
فقط به همه چیز به یه دید دیگه نیگاه می کنی همین

  White Weed wrote @

salam man 19 salame ye bar konjkavshodam pishe yeki az doostam weed zadam haghighatesh kheili maghror boodam ke hichettefaghi baram nemiyofte chon man hata sigar ham nakeshide boodam – agha rafighe ma namardi nakardo az oon barge moghaddase white ham bema dad akhare rol ham bood man chand ta kam amigh ba ghoror keshidam roghane tahesham roosh – kholae hey migoftam didi hichim nemishe ta dostam darhale gitarzadan boodo ye uood ham rooshan karde bood yedafe didam paham dare miyad bala to hava daram shenavar misham in taze avvalaye karbood bad time resid be 30 min ke ey kash hichvaght nazade boodam – be goh khordan ooftadamo koli nazro niaz kardam ke halam khoob she amma raftam bala tar ta jayi ke refigham goft man 4-5 sali mishe mizanam inghad mesle to bala naraftam donya vo makano zaman baram ye mafhome dgei dash!
makano zamanamo gom kardam jaye hazrate khezr khali bood ta daste maro begire to oun zolamat
darkol bekhatere ghororemon ta hadde marg raftimo margo be cheshmamon didim ke ey kash nazade bodam – amma inam begam oonghad mard boodam ke sare gholam mondam o faghat hamoon yebaro shod badesh be refigham migoftam man goh bokhoram dobare weed bezanam
refighamam goft in weed to kharej leader dare ke age man gozashtam ba man bezani bekhatere in bood ke jaye dg pishe kase dg nazani va khodam moraghebet basham
taze ba inke oona tavahoome manfi bar hasbe shokhi be man nadadan man dashtam mimordam khoda rahm kone be khodeshon ke to marasemashon beham tavahome manfi midano mikhandan
darkol adamo mibare be ye doonyaye dg poor az ramzo raaz
in matlabo faghat bekhare javoona neveshtam ta dars ebrati beshe va hichvaght taraf chizi naran ya age miran mard bashano faghat 1 bar tajrobe konan
rasti yadam raft begam ke ta chand rooz badesh sammesho to badanam hes mikardam vaghean tamame sakhti ghaziye to dafee THCiye ke adamo daghon mikone
badesh khob shodam
man mondamo ye doonya khatere az oon shab
shirin tarinesham in bood ke harki avvalin bar weed mizane shab ke mikhabe khabe tamame adamayio mibine ke weed zadan – ye doonya pore jamiyat in ye raze pishe khodamo khodet to khab bemoone
omidvaram agar baz zadam faghat khodam bashamo khoda va setayesh konam oora anjoori ke kasi tetayesh nakard.

  saeed wrote @

man emroz baraye avalin bar maryo tajrobe kardam,kheili bahal bod vali say mikonam k bishtar az hafteie 1bar uno masraf nakonam chon mitarsam baram tekrri beshe va beram soraghe chiye ghavi tar.
be nazare man shoma ham dor be dor masraf konid k hamishe baraton lezat bakhsh bashe.

  hasti wrote @

man 21 salame 2 sale weed mikesham are adamo tanbal mikone ama bayad balad bashi musice khoob goosh bedii ghol koni roo darso karaye zendegit faghat injoori javab mide,,man khoshhalam ke weed keshidam in 2 sal chon vaghean zendegiim hesam be in donya negaham be hamechii avaz shode kheyliii cool shodam jalebe bedoonin hata range morede alagham,musicai ke goosh midam lebas pooshidanam hame taghir karde ,,kheyli behtar shode ama age nakeshidi nakesh:D bezar hamoonghadi befahmi az zendegit ke lana mifahmi razii bash:D

  محمد wrote @

سلام من تا حالا مصرف نکردم ولی با خوندن این مطلب وسوسه شدم
در ضمن هیچ گیاهی مضر نیست مگر افراط در هر چیزی
با وجود مستندات حتما مثل بقیه گیاهان خاصیت دارویی درمانی داره

  حمید wrote @

ممنونم از مطلبی که گذاشتید ولی منبع موجود نیست. تجربه ی دوستان هم جالب بود.

  ناشناس wrote @

Man Ye Bar Weed Zadam , Spray Lsd Bood Az Oon Beb Bad Hamash Ehsase Cheti Mikonam , Asan Zendegim Avaz Shode Vaghean Ehsas Mikonam Maghzam Tatil Shode , Az Oon Mogheam 1 Sall Migzare Vali Hanooz Dorost Nashode , Mitarsam Ke Maghzam Haminjoori Tatil Bemoone .Kasi Dalile Ino Midoone Ke Chera Injooriam , Va Inke Khoob Misham Ya Na?

  Navid wrote @

من چند باری زدم دوستان ولی دفعه آخر وید شیراز زدم خیلی حال داد ..اینقدر حال داد و خندیدم که خستیگی زندگی در رفت
ولی
ولی
آدم دیدم که از این فاز بیرون نمیاد و باید هفته ای چند بار بزنه و کاملاً چت و بی خیال شدند و فاز زندگیشون عوض شده از حالت عادی
شوخی نداره اگر درگیرش بشین تمومه پس تجربه کن ولی بزارش کنار

  salar wrote @

Slm salar hastam az urmiye 23sal daram 10sal Mario hashish masraf kardam hale bishtari darad man ashegesham motasefane sharayete zendeghim nazasht edame bedam Alan 1mahe tark kardam chon engadr khob bod tamam zendeghim shode bod mari az Karo zendeghim oftade bodam tasmim gereftam dg nakesham fatat parvaresh bedam

  sara wrote @

vaghaan azab avare ,tanbal shodanet inke etemad be nafseto hata vase anjame kar az dast midi,hado marzeto nemishnasi ,tamame vaght faghat be in fek mikoni ke chera man hich kari nemitonam bokonam aziatet mikone,vaghaan age dargireshin bezarinesh kenar ,man 4 sale ke mizanam vali alan vaghaan pashimonam

  mahdi wrote @

Bayad Chi kar konim ta zod tar in khasiyate hashish az badane adam bere biron. Aya daroye khasi hast. Lotfan har ki midone bege


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: